پروتزهای پارسیل؛ آیا جایگزین مناسبی برای ایمپلنت ها هستند؟

آیا شما هم دندانی از دست رفته‌ دارید که باید برای آن جایگزین قرار دهید؟ آیا به دنبال بهترین و طبیعی‌ترین روش جایگزین دندان قبلی خود هستید؟ ایمپلنت دندان یا پروتز دندان؟ این سوال رایجی است که مراجعه‌کنندگان از دندانپزشک معالج خود می‌پرسند. آیا پروتز دندان می‌تواند جایگزین خوبی برای ایمپلنت دندان باشد؟ پروتز دندان در واقع همان دندان مصنوعی بوده که به راحتی قابل جابه‌جایی و شستشو خواهد بود. قطعاً برای ادامه زندگی وجود دندان‌های سالم از ضروریات به حساب می‌آید. بنابراین بسته به شرایط و مشاوره گرفتن از دندانپزشک خود بهترین روش جایگزین کردن دندان خود را پیدا کنید.

پروتز پارسیل چیست و چه کاربردی دارد؟

در واقع به تعویض دندان با دندان مصنوعی، پروتز دندان می‌گویند و پروتز‌ها انواع مختلفی دارند. دندانپزشکان بسته به شرایط بیمار پروتز‌های متحرک و ثابت را پیشنهاد می‌کنند. پروتز برای کسانی که تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند یکی از گزینه های موجود خواهد بود. یکی از معروف‌ترین نوع آن‌ها پروتز پارسیل بوده که دارای چندین دندان جایگزین است. عموماً این پروتزها‌ی دندان توسط یک پایه به یکدیگر متصل شده‌اند.

رنگ پایه پروتز شباهت زیادی به رنگ لثه‌ها داشته که به وسیله ابزاری فلزی به هم متصل هستند. پروتز‌های پارسیل از نظر عملکرد تفاوت چندانی با دندان‌های طبیعی ندارند زیرا توسط گیره‌هایی فلزی بسیار محکم می‌شوند. پروتز پارسیل به صورت پنهانی و به دور از دید افراد جای می‌گیرد از همین رو مورد استقبال افراد قرار گرفته است. روکش کردن دندان‌ها بعد از انجام پروتز آن‌ها را طبیعی‌تر نشان خواهد داد.

زمانی‌که یک بیمار چند دندان خود را از دست داده باشد کاربرد و اهمیت پروتز پارسیل را بیشتر متوجه خواهد شد. نداشتن دندان و فضای خالی آن در دهان زیبایی را از چهره خواهد گرفت. علاوه بر آن بسیاری از مشکلات دیگر از جمله ناتوانی در امر جوییدن و پس از آن معده درد را به همراه دارد. غذا خوردن با این پروتز‌ها بسیار آسان است زیرا سایر دندان‌ها مانند یک پل عمل کرده و پروتز‌ها را محکم نگه می‌دارند. نهایتاً همه این پروتز‌ها توسط اسکلت‌های فلزی به هم متصل می‌گردند. احساس کردن یک جسم بزرگ و سنگین در دهان در اوایل قرار دادن این پروتز‌ها بسیار طبیعی بوده اما بعد چند هفته عادی می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ایمپلنت دندانی all on 4 چیست؟

نحوه عملکرد پروتز پارسیل

بعد از گشت چند هفته و از بین رفتن درد جزئی و سنگینی آن، بیمار به آن‌ها عادت می‌کند و آن را مانند دندان‌های طبیعی خود می‌داند. یکی از روش‌های متداول برای ثابت نگه داشتن پروتز‌ها روی لثه‌ها وارد کردن فشار به پروتز‌های پارسیل است. انجام این عمل پیامد‌های نامطلوبی همچون شکستن یا خم شدن کلاسپ‌ها را به همراه خواهد داشت. اجازه دهید تا پروتز دندان شما خود به‌طور نرمال در جای خود قرار بگیرد تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری شود. مراقبت‌های شخصی، مراجعه و معاینه توسط دندانپزشک و رعایت ‌بهداشت دهان و دندان باعث تسریع روند بهبود می‌گردند.

افرادی که پروتز‌های پارسیل را انجام داده‌اند با رعایت نکاتی که دندانپزشک معالج آن‌ها می‌گوید مسلماً ظرف زمان کوتاهی به آن عادت می‌کنند. مراقبت درست از پروتز‌ها سبب افزایش عمر و ماندگاری این پروتز‌ها و عملکرد بهتر آنها می‌گردند.

پروتزهای پارسیل

پروتزهای پارسیل

مزایای استفاده از پروتز پارسیل

پروتز‌های پارسیل به گونه‌ای طراحی و قرار داده می‌شوند که بعد از نصب حالت متحرک نداشته باشند و حرکت نکنند. همچنین ظاهری زیبا و بسیار طبیعی به دندان‌ها و صورت شما خواهند داد. پروتز پارسیل سبب پر شدن فضای خالی بین دندان‌ها می‌گردد. علاوه بر آن فشاری به استخوان‌های فک وارد نشده و از فرسودگی محل دندان‌های از دست رفته نیز جلوگیری می‌شود. پروتز پارسیل کمک زیادی به سالم ماندن سایر دندان‌های باقی مانده، بافت لثه و همچنین استخوان‌های فک می‌نماید.

استفاده از پروتز پارسیل در صورتی‌که دهان عاری از باکتری باشد جایگزین بسیار خوبی برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌آید. رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از دهانشویه‌های مخصوص و نخ دندان و … را فراموش نکنید. بنابراین رعایت بهداشت نه تنها محیط داخل دهان و دندان‌ها را سالم نگه می‌دارد بلکه از هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری خواهد کرد.

اجزای تشکیل دهنده پروتز پارسیل

طراحی پروتز‌های پارسیل بسیار دقیق است و در ساخت آن از نوعی آلیاژ فلزی بسیار سبک و در عین حال سخت و مقاوم استفاده می‌گردد. جنس اکثر دندان‌های مصنوعی استفاده شده در پروتز‌های پارسیل رزین، پلاستیک یا سرامیک خواهند بود. رنگ صورتی برای دندان‌هایی به کار می‌رود که در ساخت آن‌ها از جنس‌های پلاستیکی و رزین استفاده شده باشد. رنگ صورتی ظاهری مشابه لثه طبیعی را نشان می‌دهد. سپس روی زیر‌سازی از جنس آلیاژ اجزای دندان و همچنین لثه مصنوعی قرار داده می‌شود. پروتز پارسیل اکریل و سیم، پروتز پارسیل اکریلی و فلزی، پروتز پارسیل تمام اکریلی سه نوع مختلف از پروتز‌های پارسیل دندان هستند.

پروتزهای پارسیل

پروتزهای پارسیل

مقایسه پروتز پارسیل و ایمپلنت های دندان

مراقبت از ایمپلنت نیز به اندازه رعایت کردن بهداشت دندان و دهان برای سالم ماندن دندان‌ها ضروری است. معاینات همیشگی دندانپزشکی به همراه حداقل روزی دو بار مسواک زدن با مسواک نرم و مخصوص برای ایمپلنت دندان نیاز خواهد بود. پروتز‌های مصنوعی برای طول عمر بیشتر نیاز به مراقبت روزانه و دقت دارند. همچنین برای پاکسازی باید در هنگام شب در یک محلول تمیز‌کننده یا آب نگهداری شوند. مسواک زدن در هر صورت برای دندان و البته دندان‌های مصنوعی نیز بسیار مفید بوده؛ علاوه بر آن چسب باقی مانده روی لثه‌ها را نیز باید مسواک بزنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با انواع پیوند استخوان: اتوگرافت، آلوگرافت، زنوگرافت و الوپلاست

قیمت کاشت دندان به نسبت دندان مصنوعی و دیگر روش‌های درمانی به مراتب بیشتر خواهد بود، علت آن است که ایمپلنت، بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته است و در صورت رعایت مراقبت های ویژه از آن، فرد تا آخر عمر میتواند حسی شبیه دندان های طبیعی خود را تجربه کند.

پروتزهای پارسیل

پروتزهای پارسیل

آیا پروتز پارسیل جایگزین خوبی برای برای ایمپلنت است؟

دندان‌های مصنوعی یا پروتز پارسیل برای افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند مناسب بوده و همچنین جایگزینی برای ایمپلنت دندان محسوب می‌شوند. اکثر دندان‌های مصنوعی از نوع پرسلن ساخته شده‌اند که گران قیمت نیز هستند. مسلماً هیچ دندانی مانند دندان طبیعی نخواهند بود اما در صورت مجبور شدن، دندان‌های مصنوعی بعد از ایمپلنت ها (که مناسب ترین روش جایگزینی دندان هستند) گزینه مناسبی به حساب می‌آیند. دندان‌های مصنوعی قابل جابه‌جا شدن نیز خواهند بود، یعنی می‌توان به راحتی آن را از دهان خارج کرده و تمیز نمود.

پروتز‌های دندان به عنوان راهی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می‌شود. استاندارد‌های وجود داشته از بین ایمپلنت دندان یا پروتز دندان، بهترین گزینه را ایمپلنت‌های دندان نامیدند. قیمت ایمپلنت دندان بالا‌تر از پروتز بوده اما از نظر کیفیت و دیگر قابلیت‌ها همواره ایمپلنت دندان بهتر خواهد بود. مواد سازنده ایمپلنت‌ها از تیتانیوم‌های سازگار با بدن تشکیل شده‌اند که از ماندگاری و استحکام بالایی برخوردار هستند. شیوه قرار‌گیری ایمپلنت‌ها درون لثه با جراحی و به صورت دائم امکان‌پذیر است.

قرار دادن ایمپلنت علاوه بر زیبا و طبیعی بودن باعث تقویت فک و افزایش سلامت لثه‌ها نیز می‌گردد. همچنین با پیشرفت روز افزون فناوری و تکنولوژی تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشک پس از ایمپلنت دندان کمتر از پروتز دندان خواهد بود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا ورزش و فعالیت‌های بدنی پس از ایمپلنت با محدودیت همراه است؟

ایمپلنت دندان ثابت است و مانند پروتز پارسیل در هنگام غذا خوردن احتمال خارج شدن آن وجود نخواهد داشت. اگر می‌خواهید احساس کمبود یک دندان را نداشته باشید و بسیار طبیعی به نظر برسد ایمپلنت دندان را انتخاب کنید. دندان‌های مصنوعی نیز برای افرادی که طاقت درد جراحی را ندارند و دنبال درمان راحت و بدون درد هستند گزینه مناسبی به حساب می‌آید.

سوالات متداول در خصوص پروتز دندان یا ایمپلنت دندان؟

  • برای جایگزین دندان از دست رفته ایمپلنت دندان مناسب است یا پروتز دندان؟

پروتز‌ها در کل از نظر قیمت مناسب‌تر از ایمپلنت‌ها هستند. همچنین این قابلیت نیز وجود دارد که در صورت اضافه شدن دندان دیگر، می‌توان با تغییراتی کوچک این مشکلات را نیز برطرف نمود. ایمپلنت‌ها در مقایسه با دندان‌های مصنوعی از استحکام و زیبایی طبیعی بیشتری برخوردار هستند. در هر صورت هر کدام مزایا و معایبی را خواهند داشت.

  • ایمپلنت فوری چگونه عمل می‌کند؟

یک نوع ایمپلنت بوده که در زمان استفاده از آن پروتز موقت را قرار می‌دهند و بعد از مدت زمان تعیین شده مراحل ایمپلنت کامل خواهد شد.

  • طول عمر پروتز پارسیل بیشتر است یا ایمپلنت؟

طول عمر ایمپلنت‌ها بسیار طولانی تر بوده و آن‌ها را به عنوان روشی ثابت و دائمی در کاشت دندان می‌دانند.

پروتزهای پارسیل

پروتزهای پارسیل

کلام پایانی

قطعاً از دست دادن یک یا چند دندان تأثیر زیادی در چهره و اعتماد به نفس افراد می‌گذارد. همچنین سبب بروز مشکلات جدی‌تری در نحوه صحبت کردن و غذا خوردن شما خواهند شد. پروتز پارسیل و ایمپلنت دو روش جایگزین کردن دندان از دست رفته به حساب می‌آیند. بنا به تشخیص دندانپزشکان از هر کدام از این روش‌ها می‌توانید استفاده نمایید. زمانی‌که چندین از دندان‌های طبیعی شما در دو فک باقی مانده باشد روش پروتز پارسیل گزینه مناسبی است. هزینه ایمپلنت دندان نسبت به پروتز دندان بالاتر اما با قابلیت‌های بیشتری و ماندگاری تا پایان عمر (در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان) خواهد بود. شما با انجام پروتز یا ایمپلنت می‌توانید زیبایی و راحتی را به خود هدیه دهید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code