تحلیل لثه و مشکلات ناشی از آن

در چه مواقعی لثه تحلیل می‌رود؟ نشانه‌های تحلیل رفتن لثه در دهان چیست؟ چگونه می‌توان از تحلیل رفتن لثه جلوگیری کرد؟ تحلیل لثه یا پسروی لثه نوعی بیماری در حوزه دهان بوده که می‌تواند افراد مختلفی را تحت تاثیر خود قرار دهد. در این بیماری لثه‌ها به سمت عقب رفته و در بعضی مواقع شما می‌توانید به راحتی ریشه دندان خود را مشاهده کنید.

منظور از تحلیل لثه چیست؟

تحلیل لثه یا Gum recession به فرآیندی گفته می‌شود که در آن حاشیه اتصال لثه به دندان از بین رفته و یا عقب نشینی کرده است. در این حالت ممکن است بخشی از دندان یا ریشه دندان نمایان شده و حفره‌ای ایجاد شود. میکروب‌ها و باکتری‌های مختلفی در این قسمت از حفره‌ها جمع شده و باعث ایجاد بیماری‌های مختلف از جمله پوسیدگی دندان می‌شوند؛ اما اگر تحلیل رفتن لثه مورد درمان قرار نگیرد ممکن است ساختارهای بافتی و استخوانی مربوط به بخش دندان آسیب‌های بسیار جدی ببیند. این موضوع می‌تواند منجر به از دست دادن دندان  نیز شود. تحلیل لثه می‌تواند در هر سنی برای هر فردی اتفاق بیافتد و در صورت عدم درمان آن می‌تواند مشکلات مختلفی مانند پوسیدگی دندان یا آسیب‌های دیگری را به دنبال داشته باشد.

تحلیل لثه به تدریج انجام می‌شود؛ به همین دلیل افراد معمولا متوجه این مشکل نمی‌شوند. دلایل مختلفی جهت ایجاد این بیماری در بین مردم وجود دارد. پسروی لثه در دندانپزشکی یک نوع تحریک رایج بین دهان و دندان بوده که در مدت زمان طولانی صورت می‌گیرد. این موضوع باعث از بین رفتن بخش نرم لثه می‌شود. همچنین در اثر این مشکل، حفره‌ای بین دندان و لثه ایجاد شده که می‌تواند به مرور زمان بیماری‌های مختلفی را به وجود بیاورد.

نشانه های تحلیل لثه

تحلیل لثه با علائم و نشانه‌های مختلفی بروز پیدا می‌کند که هر کدام ناشی از عوامل گوناگون است. شما در صورت مشاهده هر عارضه‌ای روی لثه‌ها می‌بایست به متخصص جراحی لثه مراجعه کرده تا اقدامات لازم جهت بهبود و آسودگی خاطر شما انجام گیرد. دندانپزشک پس از معاینه اولیه می‌تواند تحلیل لثه یا پسروی لثه را تشخیص دهد. همچنین علاوه‌بر تشخیص این بیماری می‌تواند تغییرات بافت نرم لثه را نیز تشخیص داده و در صورت نیاز درمان را آغاز کند. نکته قابل توجه در خصوص این بیماری روند فرآیند ایجاد این بیماری است. روند این بیماری تدریجی بوده و به همین خاطر بیمار متوجه ایجاد این بیماری نمی‌شود؛ اما شما با دانستن برخی نشانه‌ها می‌توانید پی به وجود این بیماری ببرید. در ادامه به برخی از نشانه‌های تحلیل لثه می‌پردازیم.

 • لق شدن دندان‌ها
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دلیل کاشت ایمپلنت در صورت از دست دادن دندان ها

بافت نرم موجود در اطراف دندان باعث استحکام و جای گیری دندان‌ها می‌شود. این بافت همان لثه بوده که اگر این قسمت از بافت از بین برود موجب لق شدن دندان‌ها و در نتیجه افتادن آن‌ها خواهد شد.

 • حساس شدن دندان‌ها

به دلیل از بین رفتن بافت نرم اطراف دندان، آن‌ها در معرض هوا و سایر عوامل خارجی دیگر قرار می‌گیرند. همین موضوع باعث می‌شود تا دندان‌ها در مقابل آب سرد و مواد غذایی گرم و سرد واکنش نشان دهند.

 • ایجاد بوی بد دهان همراه با قرمز شدن، تورم لثه‌ها
 • خونریزی لثه‌ها و زبر شدن سطح دندان در خط لثه
 • تغییر رنگ و ایجاد خط پوسیدگی دندان در زیر لثه

چه  عواملی سبب تحلیل لثه می شوند؟

تحلیل لثه یکی از بیماری‌های دهانی بوده که افراد مختلفی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و نباید به راحتی از کنار این عارضه عبور کرد. این بیماری در اثر عوامل مختلفی به وجود می‌آید که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • مبتلا بودن فرد به بیماری‌های لثه یا پریودنتال
 • مسواک زدن محکم و کشیدن نخ دندان با شدت بسیار بالا
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • دندان قروچه
 • وجود دندان‌های کج یا نامرتب
 • نامناسب بودن روکش دندان یا ایمپلنت
 • مصرف دخانیات
 • پیرسینگ لب یا زبان
 • ژنتیک و بیماری‌های وراثتی
 • تغییرات هورمونی

عوارض ناشی از تحلیل لثه چیست؟

هر بیماری که به وجود می‌آید عارضه‌های مختلفی را به همراه دارد و تحلیل لثه نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود. در صورتی که تحلیل لثه یا پسروی لثه مورد درمان قرار نگیرد می‌تواند مشکلات مختلفی را برای فرد به وجود بیاورد. به عنوان مثال در صورتی که فرد بیماری خود را تحت درمان قرار ندهد دندان خود را از دست خواهد داد. چرا که تحلیل لثه باعث شل شدن بافت نرم اطراف دندان شده ودر صورت تشدید و عدم درمان،  موجب لق شدن دندانها می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پیشگیری و درمان ژینژیویت (التهاب لثه) در کودکان

همچنین علاوه ‌بر از دست دادن دندان می‌تواند باعث دیده شدن ریشه دندان نیز شود. همین موضوع باعث حساس‌تر شدن دندان به عوامل خارجی نیز خواهد شد. از دیگر عوارض تحلیل لثه می‌توان به ایجاد بیماری‌های مختلف در حوزه دهان و دندان اشاره کرد. بیماری‌هایی مانند عفونت لثه یا تورم بیش از حد عوارضی هستند که در صورت درمان نشدن تحلیل لثه می‌توانند به سراغ فرد بیمار بیایند.

چگونه از تحلیل لثه پیشگیری کنیم؟

به طور کلی با رعایت برخی نکات می‌توان از به وجود آمدن هر بیماری مخصوصا در حوزه دهان پیشگیری کرد که این امر بستگی به رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. افراد می‌توانند با رعایت چند نکته از ایجاد مشکل تحلیل لثه پیشگیری کنند. اولین و مهم‌ترین نکته در خصوص پیشگیری از این بیماری، رعایت بهداشت دهان و دندان است. هر روز دندان‌های خود را مرتب و منظم مسواک زده و از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید. همچنین یک برنامه غذایی دقیق و منظم داشته باشید. با داشتن برنامه غذایی منظم می‌توانید به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود کمک کنید. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تنباکو یا قلیان استفاده میکنید، برای پیشگیری از بیماری تحلیل لثه هر چه سریع‌تر آن‌ها را کنار بگذارید.

آیا تحلیل لثه درمان دارد؟

در پاسخ به این سوال و برای آسودگی خاطر شما باید گفت که تحلیل لثه جزو آن دسته از بیماری‌های حوزه دهان بوده که می‌توان آن را درمان کرد. درمان پسروی لثه یا تحلیل لثه براساس میزان و شدت این بیماری بوده و درمان‌های متفاوتی دارد. به عنوان مثال اگر بیمار مبتلا به تحلیل رفتگی خفیف باشد، دندانپزشک با پاکسازی ناحیه آسیب دیده درمان را انجام می‌دهد؛ اما اگر تحلیل لثه به صورت عمقی بوده و باعث از دست دادن دندان شود، دندانپزشک تشخیص جراحی لثه را می‌دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جایگزین‌های ایمپلنت دندان (بریج دندان، پروتز پارسیل، پروتز کامل و...)

سوالات متداول

 1. آیا تحلیل لثه را می‌توان به راحتی درمان کرد؟

تحلیل لثه یکی از بیماری‌های حوزه دهان و دندان بوده که با توجه به میزان شدت و تحلیل آن قابل درمان است.

 1. چگونه می‌توان جلوی تحلیل لثه را گرفت؟

راهکارها و روش‌های مختلفی جهت کنترل بیماری تحلیل لثه وجود دارد. اما مهم‌ترین راهکار جهت پیشگیری و کنترل این بیماری رعایت بهداشت دهان و دندان است. افراد با رعایت بهداشت دهان خود می‌توانند از ایجاد تحلیل لثه‌های خود جلوگیری کنند.

 1. آیا تحلیل لثه همراه با عوارض است؟

بله. با ایجاد تحلیل لثه حفره ای بین لثه و دندان ایجاد می‌شود که محلی برای جمع شدن انواع مواد غذایی و تبدیل شدن آن به باکتری می‌شود. همچنین پس از گذشت چند وقت شما می‌توانید به راحتی ریشه دندان خود را ببینید و پوسیدگی و خرابی دندان و لق شدن دندان ها را میتواند در پی داشته باشد.

سخن پایانی

عوامل و صدمات مختلفی باعث به وجود آمدن تحلیل لثه خواهند شد که دلیل اصلی همه آن‌ها عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. در این نوع بیماری، بافت نرم اطراف دندان از بین رفته و با پیشروی این بیماری، دندان از بین رفته و ریشه دندان نمایان می‌شود. به همین خاطر اگر شما متوجه این مشکل شده‌اید می‌بایست هر چه سریع‌تر به یک متخصص جراحی لثه متبحر جهت درمان تحلیل لثه مراجعه کنید. دندانپزشک پس از معاینه اولیه درمان را آغاز خواهد کرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code