مراقبت های لثه

نگرانی بیماران برای حفظ سلامت دهان رو به افزایش است. ما در بخش تخصصی پریودانتیکس و کاشت ایمپلنت، همین نگرانی را با آنها شریک هستیم، به همین دلیل است که روش های متعددی را برای حفظ سلامت دهان و دندان ها و جلوگیری از گسترش و وخیم تر شدن مشکلات دندانی به بیماران خود ارائه می دهیم. درمان زود هنگام بهترین راه برای حفظ دندان های سالم است، بنابراین برای معاینه و پاکسازی، دو مرتبه در طول سال به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراحل اولیه- ژنژیویت

برخی از بیماران دندانپزشکی شاید در مورد ژینژیویت چیزهایی شنیده باشند. کاملاً شناخته شده است که این بیماری علت بوی بد سوخت مانند دهان است، اما مرحله اول بیماری پریودنتال است. وقتی ژینژیویت گسترش پیدا می کند، پلاک و تارتاری داخل دهان وجود دارند که می توانند انباشته شوند و منجر به بروز مشکلاتی داخل دهان شوند. پلاک نه تنها موجب خوردگی مینای دندان می شود- بلکه می تواند باعث شود لثه ها از روی دندان ها کنار بوند و منجر به لق شدن دندان های مولر شوند.

پاکسازی عمقی

وقتی پاکسازی سنتی برای معکوس کزدن اثر بیماری پریودنتال کافی نیست، جرمگیری و تسطیح سطح ریشه توسط دندانپزشک متخصص شما پیشنهاد خواهند شد. در طول این فرایند، دندان ها از هر گونه تارتار یا پلاکی که بین دندان ها و لثه ها انباشته شده اند پاکسازی خواهند شد. اینمنطقه تحت عنوان پاکت پریودنتال شناخته میشود. وقتی پاکت پاکسازی شد، سطوح ریشه های دندان ها صاف و صیقلی خواهند شد به گونه ای که بافت های لثه ها بتوانند بهبود پیدا کنند.

جراحی برای بیماری پریودنتال

وقتی پاکسازی عمقی برای کاهش علائم و نشانه های بیماری لثه و امکان بهبود لثه ها کافی نباشد، ممکن است دندانپزشک شما برای احیاء سلامت دهان و پیشگیری از مشکلات بیشتر دندانی، جراحی را پیشنهاد دهد. جراحی برای برداشتن هر گونه تارتار و پلاک از قسمت هایی انجام می شود که دسترسی به آنها دشوار است. قتی همه آنها زدوده شدند، لثه ها بخیه زده خواهند شد به گونه ای که دندان ها را در بر بگیرند و سالم و تمیز نگه داشتن دهان راحت تر خواهد بود.

اگر فکر می کنید که ژینژیویت دارید، برای مراجعه به بخش تخصصی پریودانتیکس و کاشت ایمپلنت وقت بگیرید. با حفظ سلامت دهان، بیماری پریودنتال در مراحل اولیه خود به صورت مؤثر قابل درمان و پیشگیری است.

تشخیص علائم دندان از دست رفته و درمان آن

/
دندان‌ها از ترکیب بافت نرم و سخت به وجود آمده‌اند و طول عمر مشخصی ندارند و باتوجه به نحوه مراقبت شما، طول عمر آن‌ها تعیین می‌شود. دندان‌ها زمانی دچار مرگ می‌شوند یا به اصطلاح از دست می‌روند که اعصاب داخل پالپ دچار آسیب شده باشد. اگر آسیب به اعصاب دندان بیش از اندازه باشد، خون‌رسانی عصب دچار مشکل می‌گردد و بافت دندان دچار عفونت شدید می‌شود. از علائم شایع دندان‌های از دست رفته می‌توان به بوی بد دهان، مزه تلخ دهان، درد شدید، تورم لثه و... اشاره کرد. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کرده‌اید، باید سریعاً به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید.

آشنایی با انواع پیوند استخوان: اتوگرافت، آلوگرافت، زنوگرافت و الوپلاست

/
گاهی برای انجام درمان‌های دندانپزشکی نیاز به پیوند استخوان است که این امر یکی از رایج‌ترین کارهای موجود در زمینه جراحی فک و ایمپلنت محسوب می‌شود. در پیوند استخوان، بافت استخوانی را به استخوان دیگر پیوند می‌زنند تا مقدار استخوان موجود در قسمت مورد نظر افزایش یابد. معمولاً زمانی که استخوان تحلیل می‌رود، باید از پیوند استخوان استفاده شود تا استحکام قسمت مورد نظر افزایش پیدا کند. میزان تراکم استخوان در فک برای هر فردی، متفاوت است؛ به همین دلیل همه افراد نمی‌توانند به‌راحتی از درمان هایی مانند ایمپلنت استفاده نمایند. ایمپلنت دندان یکی از شایع‌ترین اقداماتی است که به پیوند استخوان نیاز دارد و بیمار باید برای داشتن دندانی بادوام از عمل پیوند بهره ببرد. پیوند استخوان در قسمت فک که طی 4 روش انجام می‌گیرد، به پیوند زدن استخوان به فک گفته می‌شود که از منابع مختلف برداشته شده است. 

پودر استخوان و تاثیر آن بر ایمپلنت دندان

/
دندان‌ها نقش بسیاری در زیبایی چهره و لبخند افراد دارند. بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند تا دندان‌هایی سفید و مرتب داشته باشند؛ اما به‌دلیل برخی از عوامل ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند و حتی افراد دندان‌های خود را از دست بدهند. به همین دلایل اشخاص همواره سعی می‌کنند تا جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته خود بیابند. از بهترین راهکارها برای این امر، ایمپلنت دندان است. برای انجام ایمپلنت دندان باید دندانپزشک معاینات مختلفی را انجام دهد و اطمینان یابد که فک شما تراکم استخوان کافی جهت کاشت ایمپلنت دندان را دارد. در این میان برخی از افراد ممکن که دارای تراکم پایین استخوان فک باشند که در این صورت برای ایمپلنت دندان نیازمند پودر استخوان خواهند بود.

مقالات آموزشی مراقبت های لثه

نمونه های درمانی مراقبت های لثه