محافظ شبانه دندان

دندان قروچه یا فشردن و ساییدن دندان ها روی یکدیگر عامل بسیار مضری برای سلامت دندان ها به شما می رود. در صورتی که دندان قروچه درمان نشده باقی بماند، می تواند منجر به بروز مشکلات دندانی متعددی شود، و با پیشرفت بیشتر آن، درمان آن نیز پر هزینه تر خواهد شد. خوشبختانه، متخصصان پریودانتیکس و کاشت ایمپلنت از مشکلات همراه با دندان قروچه آگاه هستند و برای آن نیز راهکاری دارند- محافظ دندان شبانه. محافظ دندان شبانه ابزاری است که می تواند در صرفه جویی هزاران دلار از پول شما مؤثر باشد زیرا کار بسیار ساده ای انجام می دهد. این ابزار جلوی دندان قروچه شما را در طول خواب می گیرد.

اکثر افراد دندان های خود را در طول خواب روی یکدیگر می سایند زیرا آنها قادر نیستند خود را کنترل کنند. این یک عادت خنثی، و به نوعی یک تیک عصبی محسوب می شود. مشکل دندان قروچه به حرکت رفت و برگشتی مداوم مربوط می شود که منجر به بروز مشکلات متعددی می شود. نخستین مشکل این است که موجب از بین رفتن مینای دندان ها می شود. مینای دندان ها لایه محافظ روی سطح بیرونی دندان است که بخش داخلی دندان را در برابر آسیب محافظت می کند. مینای دندان نوعی محافظ محسوب می شود، و دندان قروچه موجب از بین رفتن برجستگی دندان ها می شود و باعث می شود عصبی که داخل دندان پنهان شده است بدون پوشش باقی بماند. وقتی این مشکل بروز پیدا می کند، این یک مسابقه با زمان است که عصبی که تحت تأثیر قرار گرفته است تحت درمان قرار بگیرد و سپس یک روکش روی آن قرار بگیرد. اکنون تصور کنید که این روند مجدداً تکرار شود. به همین دلیل محافظ دندان شبانه نیاز است.

محافظ دندان های شبانه بسیار ساده هستند- آنها جلوی ساییده شدن دندان های شما روی یکدیگر را می گیرند و به اندازه کافی سفت و محکم هستند که قربانی حرکات مستمر دندان های شما در طوب شب روی یکدیگر نخواهد شد. روش ساخت محافظ دندان به این صورت است که دندانپزشک از دندان های شما قالب می گیرد و سپس آن را برای لابراتوار ارسال می نماید. وقتی محافظ دندان شما آماده و ارسال شد، از نظر قرار گیری صحیح روی دندان ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اگر به درستی جای بگیرد، دهان شما احساس راحتی و آرامش خواهد داشت. مهم تر از همه اینکه، دندان های شما روی یکدیگر ساییده نخواهند شد. محافظ دندان شبانه ابزاری نسبتاً ارزان است، اما وقتی هزینه آن را با هزینه درمان مشکلات ناشی از دندان قروچه مقایسه می کنید، قیمت آن ناچیز است.

در صورتی که مشکل دندان قروچه را دارید، یا اگر مطمئن نیستید که دندان قروچه دارید، با متخصصان پریودانتیکس و کاشت ایمپلنت ما تماس بگیرید تا ببینید آیا محافظ دندان برای شما مناسب است.

تشخیص علائم دندان از دست رفته و درمان آن

/
دندان‌ها از ترکیب بافت نرم و سخت به وجود آمده‌اند و طول عمر مشخصی ندارند و باتوجه به نحوه مراقبت شما، طول عمر آن‌ها تعیین می‌شود. دندان‌ها زمانی دچار مرگ می‌شوند یا به اصطلاح از دست می‌روند که اعصاب داخل پالپ دچار آسیب شده باشد. اگر آسیب به اعصاب دندان بیش از اندازه باشد، خون‌رسانی عصب دچار مشکل می‌گردد و بافت دندان دچار عفونت شدید می‌شود. از علائم شایع دندان‌های از دست رفته می‌توان به بوی بد دهان، مزه تلخ دهان، درد شدید، تورم لثه و... اشاره کرد. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کرده‌اید، باید سریعاً به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید.

آشنایی با انواع پیوند استخوان: اتوگرافت، آلوگرافت، زنوگرافت و الوپلاست

/
گاهی برای انجام درمان‌های دندانپزشکی نیاز به پیوند استخوان است که این امر یکی از رایج‌ترین کارهای موجود در زمینه جراحی فک و ایمپلنت محسوب می‌شود. در پیوند استخوان، بافت استخوانی را به استخوان دیگر پیوند می‌زنند تا مقدار استخوان موجود در قسمت مورد نظر افزایش یابد. معمولاً زمانی که استخوان تحلیل می‌رود، باید از پیوند استخوان استفاده شود تا استحکام قسمت مورد نظر افزایش پیدا کند. میزان تراکم استخوان در فک برای هر فردی، متفاوت است؛ به همین دلیل همه افراد نمی‌توانند به‌راحتی از درمان هایی مانند ایمپلنت استفاده نمایند. ایمپلنت دندان یکی از شایع‌ترین اقداماتی است که به پیوند استخوان نیاز دارد و بیمار باید برای داشتن دندانی بادوام از عمل پیوند بهره ببرد. پیوند استخوان در قسمت فک که طی 4 روش انجام می‌گیرد، به پیوند زدن استخوان به فک گفته می‌شود که از منابع مختلف برداشته شده است. 

پودر استخوان و تاثیر آن بر ایمپلنت دندان

/
دندان‌ها نقش بسیاری در زیبایی چهره و لبخند افراد دارند. بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند تا دندان‌هایی سفید و مرتب داشته باشند؛ اما به‌دلیل برخی از عوامل ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند و حتی افراد دندان‌های خود را از دست بدهند. به همین دلایل اشخاص همواره سعی می‌کنند تا جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته خود بیابند. از بهترین راهکارها برای این امر، ایمپلنت دندان است. برای انجام ایمپلنت دندان باید دندانپزشک معاینات مختلفی را انجام دهد و اطمینان یابد که فک شما تراکم استخوان کافی جهت کاشت ایمپلنت دندان را دارد. در این میان برخی از افراد ممکن که دارای تراکم پایین استخوان فک باشند که در این صورت برای ایمپلنت دندان نیازمند پودر استخوان خواهند بود.

مقالات آموزشی محافظ شبانه دندان

نمونه های درمانی محافظ شبانه دندان