جراحی پیوند استخوان

وقتی بافت استخوانی کافی برای حمایت ایمپلنت های دندانی وجود ندارد، پیوند استخوان می توانند کمک کننده باشد. دکتر وحید خوشکام، DDS در بخش تخصصی پریودانتیکس و کاشت ایمپلنت، در زمینه پیوند استخوان تخصص دارند و به افراد زیادی کمک کرده اند، و آنها را برای کاشت ایمپلنت های دندان آماده کرده اند. در طول مشاوره فردی، شما اطلاعات بیشتری در زمینه روند جراحی و انتظاراتی که باید داشته باشید کسب خواهید کرد، بنابراین برای گرفتن نوبت آنلاین به سایت کلینیک مراجعه فرمایید.

جراحی پیوند استخوان چیست؟

پیوند استخوان فرایندی است که برای ساخت یا تقویت بافت استخوان موجود عمل می کند. این فرایند، مانند فرایند بالا آوردن کف سینوس قبل از کاشت ایمپلنت های دندانی انجام می شود تا از پیوند درست بین بافت استخوان و ایمپلنت های دندانی اطمینان حاصل شود.

تیم دندانپزشکی شما از تصویر برداری دیجیتال استفاده می کند تا شکل استخوان فک شما را مشاهده نماید. در برخی موارد، استخوان زیر محل ایمپلنت به اندازه کافی ضخامت ندارد تا ایمپلنت را حمایت کند.

در این صورت ، پیوند استخوان می تواند باعث شود شما گزینه بهتری برای کاشت ایمپلنت دندانی باشید. این فرایند اغلب تحت عنوان تقویت استخوان شناخته می شود.

پیوند استخوان چگونه عمل می کند؟

برای شما داروی بی حس کننده تزریق خواهد شد تا از ابتدا تا انتها راحت باشید، بنابراین در طول فرایند پیوند استخوان هیچ دردی وجود نخواهد. یک برش کوچک اجازه دسترسی به بافت استخوان را می دهد.

ماده پیوندی می تواند از منابع مختلفی گرفته شود. در صورت لزوم، دندانپزشک شما می تواند از بخش کوچکی از استخوان بدن خود شما استفاده کند، که می تواند از لگن، چانه، یا ساق های پاهای شما گرفته شود.

پیوند استخوان می تواند با استفاده از بافت گرفته شده از جسد انجام شود، که آلوگرافت نامیده می شود. حتی می توانید بافت استخوان گرفته شده از منابع حیوانی را نیز دریافت کنید. گزینه دیگر آلوپلاست نامیده می شود، و در آن از مواد پیوندی استفاده می شود که در لابراتوار تولید شده اند. در طول مشاوره، جراح شما راجع به همه گزینه های موجود با شما صحبت خواهد کرد و به شما کمک خواهد کرد در راستای نیازها و اهداف خود تصمیم بگیرید.

روند بهبود جراحی پیوند استخوان به چه صورت است؟

در روز مراجعه همه دستور العمل های کامل مربوط به پس از فرایند داده خواهند شد. پیگیری این دستور العمل ها یکی از بخش های ضروری بهبود موفق است. علاوه بر این، نسخه ای برای داروهای مسکن دریافت خواهید کرد تا هر گونه ناراحتی در روز پس از جراحی پیوند استخوان را کنترل نمایید.

باید انتظار داشته باشید که چند روز پس از پیوند استخوان، رژیم غذایی خود را به غذاهای نرم تر محدود کنید. ممکن است 6 تا 9 ماه طول بکشد تا استخوان جدید با مواد پیوند کاملاً جوش بخورد. با این حال، شما خیلی زودتر قادر خواهید بود به غذا خوردن عادی و بهداشت روتین دهانی خود باز گردید.

در صورتی که در مورد پیوند استخوان پرسشی دارید، با بخش تخصصی پریودانتیکس و کاشت ایمپلنت تماس بگیرید تا برای مراجعه حضوری وقت بگیرید. نوبت دهی آنلاین نیز فراهم است و تکمیل آن تنها چند دقیقه طول می کشد.

تشخیص علائم دندان از دست رفته و درمان آن

/
دندان‌ها از ترکیب بافت نرم و سخت به وجود آمده‌اند و طول عمر مشخصی ندارند و باتوجه به نحوه مراقبت شما، طول عمر آن‌ها تعیین می‌شود. دندان‌ها زمانی دچار مرگ می‌شوند یا به اصطلاح از دست می‌روند که اعصاب داخل پالپ دچار آسیب شده باشد. اگر آسیب به اعصاب دندان بیش از اندازه باشد، خون‌رسانی عصب دچار مشکل می‌گردد و بافت دندان دچار عفونت شدید می‌شود. از علائم شایع دندان‌های از دست رفته می‌توان به بوی بد دهان، مزه تلخ دهان، درد شدید، تورم لثه و... اشاره کرد. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کرده‌اید، باید سریعاً به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید.

آشنایی با انواع پیوند استخوان: اتوگرافت، آلوگرافت، زنوگرافت و الوپلاست

/
گاهی برای انجام درمان‌های دندانپزشکی نیاز به پیوند استخوان است که این امر یکی از رایج‌ترین کارهای موجود در زمینه جراحی فک و ایمپلنت محسوب می‌شود. در پیوند استخوان، بافت استخوانی را به استخوان دیگر پیوند می‌زنند تا مقدار استخوان موجود در قسمت مورد نظر افزایش یابد. معمولاً زمانی که استخوان تحلیل می‌رود، باید از پیوند استخوان استفاده شود تا استحکام قسمت مورد نظر افزایش پیدا کند. میزان تراکم استخوان در فک برای هر فردی، متفاوت است؛ به همین دلیل همه افراد نمی‌توانند به‌راحتی از درمان هایی مانند ایمپلنت استفاده نمایند. ایمپلنت دندان یکی از شایع‌ترین اقداماتی است که به پیوند استخوان نیاز دارد و بیمار باید برای داشتن دندانی بادوام از عمل پیوند بهره ببرد. پیوند استخوان در قسمت فک که طی 4 روش انجام می‌گیرد، به پیوند زدن استخوان به فک گفته می‌شود که از منابع مختلف برداشته شده است. 

پودر استخوان و تاثیر آن بر ایمپلنت دندان

/
دندان‌ها نقش بسیاری در زیبایی چهره و لبخند افراد دارند. بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند تا دندان‌هایی سفید و مرتب داشته باشند؛ اما به‌دلیل برخی از عوامل ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند و حتی افراد دندان‌های خود را از دست بدهند. به همین دلایل اشخاص همواره سعی می‌کنند تا جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته خود بیابند. از بهترین راهکارها برای این امر، ایمپلنت دندان است. برای انجام ایمپلنت دندان باید دندانپزشک معاینات مختلفی را انجام دهد و اطمینان یابد که فک شما تراکم استخوان کافی جهت کاشت ایمپلنت دندان را دارد. در این میان برخی از افراد ممکن که دارای تراکم پایین استخوان فک باشند که در این صورت برای ایمپلنت دندان نیازمند پودر استخوان خواهند بود.

مقالات آموزشی جراحی پیوند استخوان

نمونه های درمانی جراحی پیوند استخوان