جراحی سینوس لیفت

اگر به شما گفته شده است که گزینه مناسبی برای کاشت ایمپلنت های دندانی نیستید، جراحی سینوس لیفت می تواند این امکان را برای شما بوجود بیاورد تا از ترمیم دندانی که دوست دارید بهره مند شوید. بعلاوه این یکی از زمینه های تخصص دکتر وحید خوشکام DDS در بخش تخصصی پریودانتیکس و کاشت ایمپلنت است، که به مردم ارائه می دهند. با یک مراجعه و مشاوره فردی می توانید اطلاعات زیادی در زمینه جزئیات جراحی سینوس لیفت کسب کنید.

جراحی سینوس لیفت چیست؟

سینوس ها یک دسته حفره های تو خالی هستند که پشت بینی، استخوان های گونه، پیشانی، و چشم های شما واقع شده اند. همه این فضاهای خالی به یکدیگر پیوسته هستند و باکتری ها را به دام می اندازند، هوایی که نفس می کشید را فیلتر می کنند، و هوا را قبل از رسیدن به ریه ها مرطوب می کنند.

سینوس های ماگزیلاری (فک بالا) بزرگترین سینوس ها هستند و در پشت گونه های شما قرار دارند. بخش پایینی هر سینوس ماگزیلاری درست بالای فک بالای شما واقع شده است. این منطقه ای است که ایمپلنت های دندانی قرار می گیرند.

در صورتی که بافت استخوان کافی برای حمایت ایمپلنت های دندانی وجود نداشته باشد، جراحی سینوس لیفت می تواند کمک کند. در این فرایند حفره سینوس شما بالا برده می شود تا فضای بیشتری برای شکل گیری استخوان جدید ایجاد شود. این فرایند سینوس لیفت نامیده می شود.

مراحل جراحی سینوس لیفت

ابتدا برای شما داروی بی حسی تزریق خواهد شد تا در طول فرایند راحت باشید، بنابراین نیازی نیست از درد در طول فرایند سینوس لیفت بترسید. در صورتی که اضطراب از دندانپزشکی دارید، ممکن است لازم باشد برای شما آرام بخش استفاده شود تا آرام باشید.

وقتی راحت دراز کشیدید، برش کوچکی در بافت لثه شما ایجاد می شود تا استخوان زیرین آن قابل مشاهده شود. یک فلپ کوچک از استخوان برش داده می شود و به آرامی رو به بالا حرکت داده می شود تا فضای اضافی ایجاد شود. این باعث می شود حفره سینوس بالا برود در حالی که هنوز عملکرد سینوس به طور کامل حفظ می شود.

سپس، ماده پیوند استخوان داخل فضای جدیدی که ایجاد شده است جای داده می شود. ایمپلنت دندانی شما نیز در همین زمان قرار می گیرد. وقتی پریودنتیست شما از جایگذاری ایمپلنت دندانی راضی باشد، لثه ها بسته می شوند و روند بهبود آغاز می شود. طی 3 تا 6 ماه آینده بافت استخوان شما با مواد پیوندی جوش خواهد خورد، و یک تکیه گاه محکم برای ایمپلنت های دندانی جدید شما بوجود خواهد آورد.

آیا من گزینه خوبی برای جراحی سینوس لیفت هستم؟

سینوس لیفت گزینه خوبی برای افرادی است که در فک بالای خود فضای اندکی برای حمایت ایمپلنت های دندانی دارند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما سینوسی دارید که به شکل غیر عادی بزرگ است یا اینکه مجراهای شما خیلی نزدیک به استخوان فک بالای شما واقع شده باشند.

تصویر برداری پیشرفته، اطلاعاتی را در اختیار تیم دندانپزشکی قرار می دهد که می توانند با استفاده از آنها مشخص نمایند آیا جراحی سینوس لیفت برای شما مناسب است یا خیر. همه جزئیات مورد نیاز شما برای گرفتن تصمیم آگاهانه در مورد مراقبت پزشکی در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

مانند هر جراحی دهانی دیگری، قبل از انجام فرایند باید جزئیات کامل در مورد سوابق پزشکی خود را در اختیار تیم دندانپزشکی قرار دهید. برای جلوگیری از بروز عفونت ممکن است لازم باشد آنتی بیوتیک مصرف کنید، یا ممکن است داروی خود را چند روز یا چند هفته قبل از جراحی تغییر دهید.

اگر برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی سینوس لیفت آماده هستید، همین امروز از بخش تخصصی پریودانتیکس و کاشت ایمپلنت وقت بگیرید. نوبت دهی آنلاین نیز فراهم است، یا اینکه می توانید برای گرفتن نوبت مشاوره تماس تلفنی بگیرید.

تشخیص علائم دندان از دست رفته و درمان آن

/
دندان‌ها از ترکیب بافت نرم و سخت به وجود آمده‌اند و طول عمر مشخصی ندارند و باتوجه به نحوه مراقبت شما، طول عمر آن‌ها تعیین می‌شود. دندان‌ها زمانی دچار مرگ می‌شوند یا به اصطلاح از دست می‌روند که اعصاب داخل پالپ دچار آسیب شده باشد. اگر آسیب به اعصاب دندان بیش از اندازه باشد، خون‌رسانی عصب دچار مشکل می‌گردد و بافت دندان دچار عفونت شدید می‌شود. از علائم شایع دندان‌های از دست رفته می‌توان به بوی بد دهان، مزه تلخ دهان، درد شدید، تورم لثه و... اشاره کرد. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کرده‌اید، باید سریعاً به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید.

آشنایی با انواع پیوند استخوان: اتوگرافت، آلوگرافت، زنوگرافت و الوپلاست

/
گاهی برای انجام درمان‌های دندانپزشکی نیاز به پیوند استخوان است که این امر یکی از رایج‌ترین کارهای موجود در زمینه جراحی فک و ایمپلنت محسوب می‌شود. در پیوند استخوان، بافت استخوانی را به استخوان دیگر پیوند می‌زنند تا مقدار استخوان موجود در قسمت مورد نظر افزایش یابد. معمولاً زمانی که استخوان تحلیل می‌رود، باید از پیوند استخوان استفاده شود تا استحکام قسمت مورد نظر افزایش پیدا کند. میزان تراکم استخوان در فک برای هر فردی، متفاوت است؛ به همین دلیل همه افراد نمی‌توانند به‌راحتی از درمان هایی مانند ایمپلنت استفاده نمایند. ایمپلنت دندان یکی از شایع‌ترین اقداماتی است که به پیوند استخوان نیاز دارد و بیمار باید برای داشتن دندانی بادوام از عمل پیوند بهره ببرد. پیوند استخوان در قسمت فک که طی 4 روش انجام می‌گیرد، به پیوند زدن استخوان به فک گفته می‌شود که از منابع مختلف برداشته شده است. 

پودر استخوان و تاثیر آن بر ایمپلنت دندان

/
دندان‌ها نقش بسیاری در زیبایی چهره و لبخند افراد دارند. بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند تا دندان‌هایی سفید و مرتب داشته باشند؛ اما به‌دلیل برخی از عوامل ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند و حتی افراد دندان‌های خود را از دست بدهند. به همین دلایل اشخاص همواره سعی می‌کنند تا جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته خود بیابند. از بهترین راهکارها برای این امر، ایمپلنت دندان است. برای انجام ایمپلنت دندان باید دندانپزشک معاینات مختلفی را انجام دهد و اطمینان یابد که فک شما تراکم استخوان کافی جهت کاشت ایمپلنت دندان را دارد. در این میان برخی از افراد ممکن که دارای تراکم پایین استخوان فک باشند که در این صورت برای ایمپلنت دندان نیازمند پودر استخوان خواهند بود.

مقالات آموزشی جراحی سینوس لیفت

نمونه های درمانی جراحی سینوس لیفت