جراحی دندان عقل نهفته

هرگاه اصطلاح “نهفتگی” در دندانپزشکی استفاده می شود، در بسیاری از موارد آن به دندان عقل اشاره دارد. نهفتگی دندان می تواند مشکلات متعددی به همراه داشته باشد. همه این مسائل نسبتاً دردناک هستند و اگر درمان نشده باقی بمانند می توانند بسیار مشکل آفرین شوند. پریودنتیست ها و متخصصان کاشت ایمپلنت ماهیت دندان های نهفته را می شناسند و می توانند بهترین اقدام درمانی را پیشنهاد دهند، خواه صاف کردن دندان باشد برای آنکه امکان رویش آن فراهم شود یا کشیدن دندان نهفته، کارکنان متخصص همه ابزارهایی که برای احیاء سلامت دندان های بیمار به وضعیت مناسب آنها لازم هستند را در اختیار دارند.

مردم وقتی اصطلاح دندان نهفته را می  شنوند بیشتر به دندان عقل فکر می کنند، اما نهفتگی دندان بسیار گسترده تر از این است. اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم، دندان نهفته دندانی است که به هر دلیلی نمی تواند از لثه بیرون بیاید و جای صحیح خود را داخل دهان بگیرد. در مورد دندان های عقل، اغلب این اتفاق به دلیل عدم وجود فضای کافی برای بیرون آمدن دندان رخ می دهد. از آنجه که دندان های عقل خیلی مهم نیستند، درمان نهتگی دندان های عقل ساده است- کشیدن. با این حال، دندان های دیگر نیز می توانند نهفته باشند، که می تواند منجر به بروز مشکلاتی شامل عفونت داخل بافت لثه همراه با درد شدید شود. یکی از دندان های دیگری که نهفتگی آن شایع است دندان نیش فک بالا می باشد.

متأسفانه ، مشکل نهفته بودن دندان عموماً کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. در سن 7 سالگی، معمولاً اگر فضای کافی هم ایجاد شود، رویش خود به خود دندان نهفته دشوار است. راه پیشگیری از این مشکل تهیه یک سری عکس رادیوگرافی کامل از دهان است. مهم است والدین دقت کنند آیا دندان های کودک آنها با سرعت صحیح رشد می کنند یا خیر. فشردگی و نامرتبی دندان های شیری کودکان می تواند منجر به بروز مشکلات نهفتگی دندان ها، بویژه دندان های نیش شود. برای پیشگیری از بروز مشکل، یک راه استفاده از بریس های ارتودنسی برای صاف کردن دندان ها است به گونه ای که دندان های نهفته بتوانند به صورت طبیعی بیرون بیایند. این بهترین گزینه برای همه موارد است. دندان های نیش معمولاً تا سنین 11-12 سالگی بیرون می آیند، بنابراین اگر داخل دهان فضای کافی برای بیرون آمدن دندان های نیش وجود داشته باشد، نتیجه اکسپوز موفق است.

با گرفتن تماس با متخصصان پریودانتیکس وکاشت ایمپلنت مطمئن شوید که دندان های کودک شما همان جایی هستند که باید باشند.

تشخیص علائم دندان از دست رفته و درمان آن

/
دندان‌ها از ترکیب بافت نرم و سخت به وجود آمده‌اند و طول عمر مشخصی ندارند و باتوجه به نحوه مراقبت شما، طول عمر آن‌ها تعیین می‌شود. دندان‌ها زمانی دچار مرگ می‌شوند یا به اصطلاح از دست می‌روند که اعصاب داخل پالپ دچار آسیب شده باشد. اگر آسیب به اعصاب دندان بیش از اندازه باشد، خون‌رسانی عصب دچار مشکل می‌گردد و بافت دندان دچار عفونت شدید می‌شود. از علائم شایع دندان‌های از دست رفته می‌توان به بوی بد دهان، مزه تلخ دهان، درد شدید، تورم لثه و... اشاره کرد. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کرده‌اید، باید سریعاً به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید.

آشنایی با انواع پیوند استخوان: اتوگرافت، آلوگرافت، زنوگرافت و الوپلاست

/
گاهی برای انجام درمان‌های دندانپزشکی نیاز به پیوند استخوان است که این امر یکی از رایج‌ترین کارهای موجود در زمینه جراحی فک و ایمپلنت محسوب می‌شود. در پیوند استخوان، بافت استخوانی را به استخوان دیگر پیوند می‌زنند تا مقدار استخوان موجود در قسمت مورد نظر افزایش یابد. معمولاً زمانی که استخوان تحلیل می‌رود، باید از پیوند استخوان استفاده شود تا استحکام قسمت مورد نظر افزایش پیدا کند. میزان تراکم استخوان در فک برای هر فردی، متفاوت است؛ به همین دلیل همه افراد نمی‌توانند به‌راحتی از درمان هایی مانند ایمپلنت استفاده نمایند. ایمپلنت دندان یکی از شایع‌ترین اقداماتی است که به پیوند استخوان نیاز دارد و بیمار باید برای داشتن دندانی بادوام از عمل پیوند بهره ببرد. پیوند استخوان در قسمت فک که طی 4 روش انجام می‌گیرد، به پیوند زدن استخوان به فک گفته می‌شود که از منابع مختلف برداشته شده است. 

پودر استخوان و تاثیر آن بر ایمپلنت دندان

/
دندان‌ها نقش بسیاری در زیبایی چهره و لبخند افراد دارند. بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند تا دندان‌هایی سفید و مرتب داشته باشند؛ اما به‌دلیل برخی از عوامل ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند و حتی افراد دندان‌های خود را از دست بدهند. به همین دلایل اشخاص همواره سعی می‌کنند تا جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته خود بیابند. از بهترین راهکارها برای این امر، ایمپلنت دندان است. برای انجام ایمپلنت دندان باید دندانپزشک معاینات مختلفی را انجام دهد و اطمینان یابد که فک شما تراکم استخوان کافی جهت کاشت ایمپلنت دندان را دارد. در این میان برخی از افراد ممکن که دارای تراکم پایین استخوان فک باشند که در این صورت برای ایمپلنت دندان نیازمند پودر استخوان خواهند بود.

مقالات آموزشی جراحی دندان نهفته

نمونه های درمانی جراحی دندان نهفته