افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان درمانی همه کاره است که می تواند لبخند لثه ای را بهبود ببخشد یا یک دندان را برای قرار گرفتن روکش دندانی روی آن آماده کند. دکترها وحید خوشکام، DDS در بخش تخصصی پریودانتیکس و کاشت ایمپلنت افزایش طول تاج دندان را به عنوان یکی از چندین درمان برای بهبود ظاهر و سلامت لبخند بیماران خود ارائه می دهند. اگر می خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید برای گرفتن وقت مشاوره با مطب تماس بگیرید. نوبت دهی آنلاین نیز امکان پذیر است و تکمیل آن تنها چند دقیقه طول می کشد.

افزایش طول تاج دندان چیست؟

افزایش طول تاج دندان نوعی فرایند جراحی دهانی است که بخشی از بافت لثه ها برداشته می شود تا فرم خط لثه ها تغییر کند. این فرایند به منظور قابل مشاهده شدن بخش بزرگتری از بافت دندان انجام می شود، چه برای اهداف زیبایی و چه اهداف درمانی.

برخی افراد بافت لثه اضافی دارند که باعث می شود دندان های آنها به صورت غیر عادی کوچک به نظر برسند. این می تواند باعث شود در لبخند فرد بیشتر از دندان ها لثه ها دیده شوند. افزایش طول تاج دندان می تواند بافت اضافی لثه را اصلاح نماید تا به لبخند شما تعادل بیشتری ببخشد.

اگر نیاز به روکش های دندانی دارید، باید مقدار کافی از بافت دندان طبیعی شما وجود داشته باشد تا روکش را در جای خود نگه دارد. بافت اضافی لثه می تواند اتصال مناسب روکش به دندان شود و قبل از نصب آن باید برداشته شود.

صرف نظر از اینکه آیا افزایش طول تاج دندان برای اهداف زیبایی استفاده شود یا درمانی، فرایند یکی است.

جراحی افزایش طول تاج دندان چگونه انجام می شود؟

افزایش طول تاج دندان شکلی از جراحی دهان است که به صورت سر پایی انجام می شود. به این معنا که شما همان روز به منزل  باز می گردید. قبل از انجام آن ممکن است تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس یا تصاویر دیگر نیاز داشته باشید تا دندانپزشک اطلاعات بیشتری در مورد ساختار استخوانی و دندان های شما بدست بیاورد.

بی حس کننده های موضعی این اطمینان را بوجود می آوردند که شما در طول کل فرایند راحت خواهید بود. یک آرام بخش نیز می تواند به شما کمک کند در طول فرایند آرام باشید و اضطراب شما کاهش پیدا کند.

پریودنتیست بافت اضافی لثه را از روی دندان های شما برش می زند، که باعث می شود ریشه دندان و استخوان زیرین آن قابل مشاهده شود. برخی از فرایندهای کانتورینگ لثه با استفاده از لیزرهای دندانپزشکی انجام می شوند. در صورتی که لازم باشد بخشی از بافت استخوان برداشته شود، این گام پس از این اتفاق می افتد. لثه های شما با دقت شکل داده می شوند تا بهترین خط لثه خلق شود. قبل از آنکه پزشک بافت های لثه را در جای خود بخیه بزند، منطقه جراحی شده با یک محلول نمکی شستشو داده می شود.

بهبود پس از جراحی افزایش طول تاج دندان به چه صورت است؟

دستور العمل های لازم در رابطه با نحوه مراقبت برای دندان ها و لثه ها پس از فرایند با جزئیات به شما داده خواهند شد. پیروی کردن از این راهنما بخش حیاتی بهبود موفق است.

وقتی اثر داروی بی حس کننده از بین برود، باید انتظار مقداری ناراحتی را داشته باشید. نسخه ای برای شما تجویز خواهد شد شامل دارو برای هر دردی که ممکن است طول بکشد. همزمان با بهبود لثه ها، نوعی دهانشویه خاص نیز به حذف باکتری ها کمک خواهد کرد.

خوشبختانه، بافت لثه یکی از بافت های بدن انسان است که به سرعت بهبود پیدا می کند. ظرف چند روز شما می توانید از لبخند جدید خود لذت ببرید.

طی مشاوره حضوری با پریودنتیتست ها و متخصصان کاشت ایمپلنت دکتر وحید خوشکام می توانید بیشتر در مورد افزایش طول تاج دندان اطلاعات کسب کنید. نوبت دهی آنلاین نیز دسترس است، یا اینکه همیشه می توانید تماس بگیرید و با یکی از اعضاء در مورد امکان مراجعه حضوری صحبت کنید.

تشخیص علائم دندان از دست رفته و درمان آن

/
دندان‌ها از ترکیب بافت نرم و سخت به وجود آمده‌اند و طول عمر مشخصی ندارند و باتوجه به نحوه مراقبت شما، طول عمر آن‌ها تعیین می‌شود. دندان‌ها زمانی دچار مرگ می‌شوند یا به اصطلاح از دست می‌روند که اعصاب داخل پالپ دچار آسیب شده باشد. اگر آسیب به اعصاب دندان بیش از اندازه باشد، خون‌رسانی عصب دچار مشکل می‌گردد و بافت دندان دچار عفونت شدید می‌شود. از علائم شایع دندان‌های از دست رفته می‌توان به بوی بد دهان، مزه تلخ دهان، درد شدید، تورم لثه و... اشاره کرد. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کرده‌اید، باید سریعاً به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید.

آشنایی با انواع پیوند استخوان: اتوگرافت، آلوگرافت، زنوگرافت و الوپلاست

/
گاهی برای انجام درمان‌های دندانپزشکی نیاز به پیوند استخوان است که این امر یکی از رایج‌ترین کارهای موجود در زمینه جراحی فک و ایمپلنت محسوب می‌شود. در پیوند استخوان، بافت استخوانی را به استخوان دیگر پیوند می‌زنند تا مقدار استخوان موجود در قسمت مورد نظر افزایش یابد. معمولاً زمانی که استخوان تحلیل می‌رود، باید از پیوند استخوان استفاده شود تا استحکام قسمت مورد نظر افزایش پیدا کند. میزان تراکم استخوان در فک برای هر فردی، متفاوت است؛ به همین دلیل همه افراد نمی‌توانند به‌راحتی از درمان هایی مانند ایمپلنت استفاده نمایند. ایمپلنت دندان یکی از شایع‌ترین اقداماتی است که به پیوند استخوان نیاز دارد و بیمار باید برای داشتن دندانی بادوام از عمل پیوند بهره ببرد. پیوند استخوان در قسمت فک که طی 4 روش انجام می‌گیرد، به پیوند زدن استخوان به فک گفته می‌شود که از منابع مختلف برداشته شده است. 

پودر استخوان و تاثیر آن بر ایمپلنت دندان

/
دندان‌ها نقش بسیاری در زیبایی چهره و لبخند افراد دارند. بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند تا دندان‌هایی سفید و مرتب داشته باشند؛ اما به‌دلیل برخی از عوامل ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند و حتی افراد دندان‌های خود را از دست بدهند. به همین دلایل اشخاص همواره سعی می‌کنند تا جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته خود بیابند. از بهترین راهکارها برای این امر، ایمپلنت دندان است. برای انجام ایمپلنت دندان باید دندانپزشک معاینات مختلفی را انجام دهد و اطمینان یابد که فک شما تراکم استخوان کافی جهت کاشت ایمپلنت دندان را دارد. در این میان برخی از افراد ممکن که دارای تراکم پایین استخوان فک باشند که در این صورت برای ایمپلنت دندان نیازمند پودر استخوان خواهند بود.

مقالات آموزشی افزایش طول تاج دندان

نمونه های درمانی افزایش طول تاج دندان